Ha már otthon, mit és hogyan, honnan. Első rész.
Annyi infó ebben a címben, leírva én sem gondoltam, muszáj részekre bontani.
Először is tájékoztasd az ápoltad háziorvosát az otthonápolásról (táppénz, receptek, beutalók), hidd el szükséged lesz rá, a jó háziorvos nagyon nagy segítség tud lenni, ezt tapasztalatból mondom.
Első szempont, hogy tágas jó szellőztethető helyiséget
válasz, ahol kényelmesen elfér egy betegágy és még plusz egy fekvő
alkalmatosság. Ha már betegágy, akkor mindenképpen érdemes legalább három
funkciós elektromos ágyat választani, amivel a felső testrész és lábrész
mozgatható, illetve az ágy magassága állítható. Kezdetnek elég ha bérelsz egy
ilyen ágyat, mivel adnak hozzá matracot, infúziós állványt és még házhoz is
szállítják beüzemeléssel együtt (betegagy.eu). Hosszútávon persze érdemes
vásárolni egy ilyen ágyat, ami viszonylag elérhető áron van Magyarországon az GMed
által forgalmazott ágyak (gmed.h https://gmed.hu/betegagyak/ )
u), ezekhez az ágyakhoz alapból nem adnak
matracot, érdemes ilyenkor egy három részre osztott ápolási matracot venni +
külön vízhatlan huzatot is (bukkosmed.hu). Felfekvés megelőzése érdekében
váltakozó nyomású antidekubitusz matracra is szükség lesz. Legyen elég lepedő:
4-5 db gumis és dupla ennyi keresztlepedő, elég párna és paplan huzat, aki
egész napját ágyban tölti, nem elég heti egyszer mindent cserélni, főleg ha
valami baleset történik, az Auchanban jó minőségű pamut termékeket lehet
találni, megfizethető áron.
Szükség lesz diagnosztikai és mérési eszközökre, mint pulzoximéter, amivel a véroxigén szintet és pulzust tudsz mérni, vérnyomásmérő, vagy mindent egyben egy betegellenőrző monitor, amivel tudsz vérnyomást mérni, véroxigén szintet, pulzus szintet, légzésszámot…stb. Ez monitor képes riasztást adni, ha valamelyik érték alacsony vagy magas, szerintem nagyon hasznos eszköz. Minden orvostechnikai eszközt a REXTRA boltjaiban meg tudsz vásárolni, ráadásul jól képzett és segítőkész dolgozóik vannak (rextra.hu).
Zsuzsi mai napig gégekanült használ, ezt hetente cserélni kell (támogatottan évi 2db-ot írnak fel, többet nem lehet), cserével gondosan tisztítani és fertőtleníteni kell az eszközt, ehhez szükséged lesz kanültisztító dobozra, tisztító és fertőtlenítő folyadékra, kanültisztító kefére. Cserénél ajánlatos speciális síkostó zselét használni. Kanül körüli érzékeny területet naponta tisztítani, ápolni kell, ehhez szintén lehet tisztító kendőt kapni, én ecsetelő pálcával és Prontosannal szoktam tisztán tartani ezt részt. Igaz hogy adnak a cserélhető kanülhöz tartó pántot, de érdemes venni pár darabot pluszban. Trachea sebfedő lapot is használj, amit kanül alatt kell elhelyezni, ez egy alumínium füsttel bevont lap, nedvszívó és segít abban, hogy ne fertőződjen el a kanül körüli rész. Amit naponta cserélni kell az a műorr, vagy szebben fogalmazva pára- és hőcserélő, ez segít megszűrni a levegőt és tárolja a kilégzett levegőben lévő nedvességet és hőt (beyr-medical.hu / légzés rehabilitáció). Ha már kanül, akkor a váladékszívó nélkülözhetetlen, ezzel tudod eltávolítani a kanülben felgyülemlett váladékot, fontos hogy a leszívó katétert rendszeresen cseréld! (szakorvos fel tudja írni!) Szerezz be egy kézi inhalátort, ráadásul nem is drága, salvus vízzel történő inhalálás sokat tud segíteni, mikor a váladék nehezen szakad fel. (rextra.hu).
Normál véroxigénszint ha kilencessel kezdődik az jó, szokták mondani, azért aki gégekanüllel lélegez ez nem feltétlen igaz, sajnos oxigénpalackot ne írnak fel csak úgy, mint egy doboz antibiotikumot, ezért én ajánlani tudom egy oxigén koncentrátor beszerzését, ami 10-15 perces műkdés után a környezeti levegőből állít elő 95-97 százalékos oxigént. Ezzel készülékkel nem csak helyre tudod állítani az oxigén szintet, de tudsz vele párásítani, inhalálni, de egy rohamnál is nyugtató hatással van (rextra.hu).
Táplálkozás nálunk gyomorszondán keresztül történik. Legkíméletesebb módja ha szakorvossal ( belgyógyász, gasztroenterológus) felíratsz egy enterális tápláló pumpát, ez a pumpa szinte cseppenként adagolja a tápszert időarányosan elosztva a napi mennyiséget, hidd el, hogy jobb, mint óránkét fecskendővel adagolni. Ebben a Nutricia nagyon profi, vannak területi képviselőik mindenben segítőkészek. (nutriciamedical.hu). Folyadék mennyisége nálunk napi 2 liter, ebből 1 liter Peridot ásványvíz, mivel természetesen lúgos, nagyon jó savlekötő tulajdonsága van, 1 liter szűrt víz ( bármilyen kancsószűrő). Ezt a folyadék mennyiséget a Nutricia gravitációs szerelékén keresztül az enterális tápláló pumpa szerelékébe bekötve csepegtetve adom be. Így mind a tápszer, mind a folyadék kíméletesen, egyenletesen elosztva kerül be. Ráadásul nem kell a mennyiséget észben tartani, hiszen adja magát.
Ha kérdésed lenne, akkor írj bátran az info@olmfa.hu címre.
Köszönöm, hogy végig olvastad!
ui: cikkben említett termékek és cégek semmilyen ellenszolgáltatást nem nyújtanak, leírtam ide, hogy neked már ne kelljen keresgélni.